Middle Tennessee, TN

MidTN

10th Annual TN Game 7 Bellacino’s Classic

Apr 13-14, 2019

Division

Game Date/Time Field Team vs Team
Game 1 Saturday 9:00 AM Cane Ridge Park L1 2 Clarksville Klutch 15 MAD Mavericks
Game 2 Saturday 9:00 AM Cane Ridge Park L2 21 TN HAVOC 7U 4 MT. Juliet Bruins
Game 3 Saturday 10:15 AM Cane Ridge Park L1 4 Clarksville Klutch 16 Young Guns 7u
Game 4 Saturday 10:15 AM Cane Ridge Park L2 17 TN HAVOC 7U 5 East Nashville Elite
Game 5 Saturday 11:30 AM Cane Ridge Park L1 14 MAD Mavericks 11 Young Guns 7u
Game 6 Saturday 11:30 AM Cane Ridge Park L2 7 MT. Juliet Bruins 10 Southeast Outlaws
Game 7 Saturday 12:45 PM Cane Ridge Park L1 13 Franklin Bombers 0 TN HAVOC 6U
Game 8 Saturday 12:45 PM Cane Ridge Park L2 6 East Nashville Elite 20 Tidal Wave
Game 9 Saturday 2:15 PM Cane Ridge Park L1 16 Franklin Bombers 2 UCB 7u
Game 10 Saturday 2:15 PM Cane Ridge Park L2 9 Southeast Outlaws 22 Tidal Wave
Game 11 Saturday 3:30 PM Cane Ridge Park L1 5 TN HAVOC 6U 17 UCB 7u
# Team W-L-T RA RD PTS
1 Franklin Bombers 2-0-0 2 14 80
2 TN HAVOC 7U 2-0-0 9 14 50
3 MAD Mavericks 2-0-0 13 10 150
4 Tidal Wave 2-0-0 15 14 270
5 Young Guns 7u 1-1-0 18 4 140
6 UCB 7u 1-1-0 21 0 70
7 Southeast Outlaws 1-1-0 29 -4 0
8 TN HAVOC 6U 0-2-0 30 -14 60
9 MT. Juliet Bruins 0-2-0 31 -10 50
10 Clarksville Klutch 0-2-0 31 -14 0
11 East Nashville Elite 0-2-0 37 -14 40

AAA 7U-CP

4 Tidal Wave
Sunday 8:00 AM
Cane Ridge Park L1
1
5 Young Guns 7u
3 MAD Mavericks
Sunday 9:15 AM
Cane Ridge Park L1
2
6 UCB 7u
1 Franklin Bombers
Sunday 11:30 AM
Cane Ridge Park L1
3
2 TN HAVOC 7U
Sunday 12:45 PM
Cane Ridge Park L1
4
Sunday 2:15 PM
Cane Ridge Park L1
5
Champion

AA 7U-CP

10 Clarksville Klutch
Sunday 8:00 AM
Cane Ridge Park L2
1
11 East Nashville Elite
7 Southeast Outlaws
Sunday 11:30 AM
Cane Ridge Park L2
3
8 TN HAVOC 6U
Sunday 9:15 AM
Cane Ridge Park L2
2
9 MT. Juliet Bruins
Sunday 12:45 PM
Cane Ridge Park L2
4
Champion

Tournament Profile:

  • 2019 Age Classification and Sanction
  • 6-14 Age Divisions
  • AAA-Open and AA-Open

Tournament Contact:

  • Dustin Allen
  • Cell (931)-310-5945
  • cookevillegame7@yahoo.com

Tournament Format:

  • 3 game guarantee (weather permitting) Saturday pool play for seeding
  • Sunday single elimination bracket
  • All game balls will be provided by TN Game 7
  • Each age group that has at least 8 teams may be divided into an AAA-Open and AA Championship bracket after pool play
  • Awards will be given to all divisions

Tournament Fee:

  • Discounted Entry / Ball Fee: $100

 

# Team Name Division W-L-T
1 Clarksville Klutch
Clarksville, TN
7U 0-2-0
2 East Nashville Elite
Nashville, TN
7U 0-5-0
3 Franklin Bombers
Franklin, TN
7U 5-1-0
4 MAD Mavericks
Crieve Hall, TN
7U 6-1-0
5 MT. Juliet Bruins
Mt. Juliet, TN
7U 1-5-0
6 Southeast Outlaws
Hazel Green, AL
7U 1-1-0
7 Tidal Wave
Murfreesboro, TN
7U 4-4-0
8 TN HAVOC 6U
Christiana, TN
6U 1-4-0
9 TN HAVOC 7U
Christiana, TN
7U 4-3-0
10 UCB 7u
Carthage, TN
7U 2-3-0
11 Young Guns 7u
Cookeville, TN
7U 4-2-0
# Team Name Division W-L-T
1 615 Mt Juliet Venom
Mt. Juliet, TN
8U 1-7-0
2 Baxter Bullets
Baxter, TN
8U 3-5-0
3 EWA Astros
Franklin, TN
8U 3-8-0
4 Firebirds 8U (Lebanon Youth Baseball)
Lebanon, TN
8U 3-3-0
5 Five Star National Vols Orange
Mt. Juliet, TN
8U 4-6-0
6 MAD Mavericks
Brentwood, TN
8U 4-0-0
7 Mud Dawgs
Shelbyville, TN
8U 4-2-0
8 Murfreesboro Heat
Rockvale, TN
8U 3-2-0
9 Nitro Elite
Spring Hill, TN
8U 1-4-0
10 Ragin' Bulls Baseball
Greenbrier, TN
8U 9-2-0
11 Smyrna Stunners
Smyrna, TN
8U 2-8-0
12 Tidal Wave Baseball
Murfreesboro, TN
8U 2-0-0
13 Tidal Wave Blue
Murfreesboro, TN
8U 3-3-0
14 TN Express
Dickson, TN
8U 6-4-0
# Team Name Division W-L-T
1 5 Star Vols 9U
Old Hickory, TN
9U-AA 7-5-0
2 Blackhawks
Mt. Juliet, TN
9U-AA 3-6-0
3 CrossHit 9U
Gallatin, TN
9U-AA 7-3-0
4 Diamond Dawgs
Lebanon, TN
9U-AA 6-2-1
5 F-S Firestorm
FRANKLIN, KY
9U-A 3-6-0
6 HOJO Elite 9U
Franklin, TN
9U-AA 1-4-0
7 Knights Baseball 9u
Nashville, TN
9U-AA 1-4-0
8 M.A.D. Mavericks Prospects
Nolensville, TN
9U-AA 4-4-0
9 Sportshouse Eagles
cookeville, TN
9U-AA 1-1-0
10 Xtreme
Coalmont, TN
9U-A 2-0-0
# Team Name Division W-L-T
1 Diamond Dawgs
Mt. Juliet, TN
11U-AA 4-5-0
2 Franklin Thunder
Franklin, TN
11U-AA 4-4-0
3 LBA Wildcards 11U Red
Smyrna, TN
11U-AA 2-7-0
4 Legends Baseball
Cookeville, TN
11U-AA 1-1-0
5 Tennessee Bullets
Cookeville, TN
11U-AA 5-0-0
6 Tennessee Rumble
Mount Juliet, TN
11U-AA 1-4-0
# Team Name Division W-L-T
1 Brentwood Bucks
Brentwood, TN
12U-AA 5-2-0
2 Cross Hit Black
Mt Juliet, TN
12U-AAA 5-4-0
3 Cross hit red
Castalian springs, TN
12U-AA 2-11-0
4 Firebirds 12U
Lebanon, TN
12U-AAA 0-2-0
5 Hammerheads Baseball
Manchester, TN
12U-AA 1-4-0
6 HOJO Elite 12U-Gold
Franklin, TN
12U-AA 0-2-0
7 HOJO Elite 12U-Green
Franklin, TN
12U-AA 3-2-0
8 Hustle Factory Heat
Columbia, TN
12U-AA 3-2-0
9 Joelton Wild Thing
Joelton, TN
12U-AA 0-5-0
10 LBA Wildcards 12U Red
Smyrna, TN
12U-AA 5-3-0
11 Linedrive Baseball
Monteagle, TN
12U-AA 2-0-0
12 MAD Mavericks Red
Franklin, TN
12U-AAA 4-1-0
13 Middle Tennessee Titans
columbia, TN
12U-A 1-1-0
14 Pursuit White
Hendersonville, TN
12U-AA 5-6-0
15 Strike Zone Academy 12u Black
Mt. Juliet, TN
12U-AA 3-2-0
16 UCB
Brush Creek, TN
12U-AAA 10-3-0
Title Size Modified
Game 7 Tournament Rules 2019 216.2 KB 4/3/2019 Download