Ste. Genevieve, MO

Bloomsdale K of C

17th Annual Rivertown Classic

Jul 10-12

Get Live Score Updates

Division

Game Date/Time Field Team vs Team
Game 1 Saturday 9:00 AM Bloomsdale K of C 2 Ste. Genevieve Riverdogs Adidas Athletics
Game 2 Saturday 10:20 AM Bloomsdale K of C 2 Adidas Athletics Diamond Stars
Game 3 Saturday 11:40 AM Bloomsdale K of C 2 Ste. Genevieve Riverdogs Mineral Area Orioles
Game 4 Saturday 1:00 PM Bloomsdale K of C 2 Diamond Stars Mineral Area Orioles
Game 5 Sunday 10:00 AM Bloomsdale K of C 2 Ste. Genevieve Riverdogs Diamond Stars
Game 6 Sunday 11:20 AM Bloomsdale K of C 2 Adidas Athletics Mineral Area Orioles
# Team W-L-T RA RD PTS
Adidas Athletics 0-0-0 0 0 390
Diamond Stars 0-0-0 0 0 200
Mineral Area Orioles 0-0-0 0 0 230
Ste. Genevieve Riverdogs 0-0-0 0 0 300

Championship 8U-MP

1
Sunday 1:00 PM
Bloomsdale K of C 2
1
2
Champion

Tournament Info:

  • July 10-12, 2020
  • Teams must be sanctioned with Game 7 for 2020.
  • Sanction Fee ($35) must be paid prior to tournament registration.
  • Turf Infield 10U, 12U, 14U / Dirt infield 8U, 9U, 11U, 13U
  • Contact :  314-808-1465

Tournament Format:

  • 3 game minimum.
  • Open Divisions
  • Team/Individual awards will be issued to 1st & 2nd Place teams

Tournament Fee:

  • Entry Fee:  8U Machine Pitch - $250 
  • Entry Fee:  9U,-14U  - $425
  • NO Gate fees
  • Payment Options:  Check/Cash
  • PAYMENTS SECURE YOUR SPOT IN THE TOURNAMENT

Payments by check? Make check payable to: Ste. Gen Baseball Inc.
*Note: There is a $50 fee for any returned checks*
Mail to:

Nick Fallert

128 Angeline Dr.

Bloomsdale, Mo 63627


Complexes:

 


# Team Name Division W-L-T
1 Adidas Athletics
St Louis, MO
8U 4-2-1
2 Diamond Stars
Imperial, MO
8U 2-8-0
3 Mineral Area Orioles
Ironton, MO
8U 6-2-0
4 Ste. Genevieve Riverdogs
Ste. Genevieve, MO
8U 5-9-0
# Team Name Division W-L-T
1 Diamond Stars Jercinovic
Arnold, MO
9U-AAA 6-2-0
2 Missouri Gators Navy - Kinning
Lake St Louis, MO
9U-MAJOR 6-5-0
3 Rawlings Xtreme (DELCOURT)
Cottleville, MO
9U-AAA 3-2-0
4 Rawlings Xtreme (Horan)
Lake Saint Louis, MO
9U-AA 2-6-1
5 St. Louis Naturals (Manning)
Arnold, MO
9U-MAJOR 4-4-0
6 Ste. Genevieve Riverdogs
Ste. Genevieve, MO
9U-AA 13-1-0
7 STL Prospects
St. Louis, MO
9U-MAJOR 1-3-0
# Team Name Division W-L-T
1 Bandits Baseball Blue- (Govro)
O'Fallon, MO
10U-AA 5-4-2
2 Jackson Tribe Black
JACKSON, MO
10U-A 3-3-0
3 Mineral Area Nationals (Hawkins)
Bonne Terre, MO
10U-AA 3-5-1
4 Mineral Area Orioles- Moyers
Farmington, MO
10U-AA 1-0-0
5 Rawlings Xtreme (Kranawetter)
St Louis, MO
9U-MAJOR 11-0-0
6 Ste. Genevieve Riverdogs
Ste. Genevieve, MO
10U-AA 1-7-0
7 Stl Force (Waller)
Arnold, MO
10U-AA 7-2-0
8 STL Naturals
Saint Louis, MO
10U-AA 0-0-0
9 Twin City Titans
Festus, MO
10U-AA 3-2-0
# Team Name Division W-L-T
1 Academy Baseball Navy
Jefferson County, MO
11U-AA 0-0-0
2 Diamond Stars
Arnold, MO
11U-AAA 4-0-0
3 Southern Illinois Legends
Waterloo, IL
11U-AA 0-0-0
4 Ste. Genevieve Riverdogs - Drury
Ste. Genevieve, MO
11U-AA 7-11-0
5 Ste. Genevieve Riverdogs - Staab
Ste. Genevieve, MO
11U-AA 4-9-0
6 STL Force - Suthers
Des Peres, MO
11U-AA 9-3-0
7 STL Gamers Blue
Glendale, MO
11U-AA 2-4-1
8 Stl Naturals Scott
Arnold, MO
11U-AA 5-3-0
# Team Name Division W-L-T
1 2020 MO Bulls 12U
Cape Girardeau, MO
12U-AA 4-1-0
2 Extreme
Collinsville, IL
12U-AA 7-1-0
3 Jackson Tribe Black
Jackson, MO
12U-AA 4-1-0
4 MudCats
Hannibal, MO
12U-AA 4-0-0
5 Rawlings Tigers 11U - Rallo
Chesterfield, MO
11U-MAJOR 8-3-0
6 River Warriors
Chester, IL
12U-A 0-1-0
7 St. Louis Impact
St. Louis, MO
12U-AAA 0-1-1
8 Ste. Genevieve Riverdogs
Ste. Genevieve, MO
12U-AA 8-7-0
9 STL Naturals
St. Louis, MO
12U-AAA 2-2-0
# Team Name Division W-L-T
1 Bond Co Bucs
Greenville, IL
13U-A 0-0-0
2 Cape Coyotes
Cape Girardeau, MO
13U-A 0-1-0
3 Midwest Razorbacks
Waterloo, IL
13U-AA 2-1-0
4 Mineral Area Elite
Farmington, MO
13U-AA 1-2-0
5 Purge Baseball
St. Charles, MO
13U-AA 0-0-0
6 Rawlings Tigers
Ellisville, MO
13U-AA 0-3-0
7 River Warriors
Ellis Grove, IL
13U-A 0-0-0
8 SG Xplosion
Ste. Genevieve, MO
13U-AA 7-7-0
9 Ste. Genevieve Riverdogs
Ste. Genevieve, MO
13U-AAA 9-10-1
# Team Name Division W-L-T
1 14U Evansville Outlaws Select Team
Evansville, IN
14U-AA 4-0-0
2 Eureka Wildcats 14U
Eureka, MO
14U-AA 1-2-0
3 Festus Diamond Club
Festus, MO
14U-AA 5-5-0
4 Ste. Genevieve Riverdogs
Ste. Genevieve, MO
14U-AA 7-9-2
5 Stl Naturals-Loesekam
Fenton, MO
14U-AA 2-4-0
6 STL Prospects
Wildwood, MO
14U-AA 14-6-0
7 THZ 14U-Clamors
O'Fallon, MO
14U-AA 0-0-1