Arnold, MO

Arnold Athletic Association

Father's Day Classic A/AA*

Jun 19-20, 2021

SUNDAY GAMES PLAYING AS SCHEDULED

6/20/2021 6:32 AM

Update: Time limits for this weekend - 1 hour 30 minutes

Machine Pitch - 1 hour 10 minutes

For tournament rules, click on "DOCUMENTS" tab

Rainout Line 314-904-3377

Division

# Team W-L-T RA RD PTS
1 St Louis Naturals 2-0-0 0 14 540
2 Diamond Stars Hendrixson 2-0-0 4 14 80
3 Ste. Genevieve Riverdogs 1-0-1 8 7 600
4 Jackson Tribe 1-0-1 19 1 80
5 Eureka Eagles 0-0-2 13 0 120
6 Rhinos 0-2-0 26 -14 750
7 MOCO Tribe (Vogt) 0-2-0 28 -8 90
8 St. Charles Capitals 0-2-0 29 -14 0
Game Date/Time Field Team vs Team
Game 1 Saturday 8:30 AM Arnold 5 0 St. Charles Capitals 12 Diamond Stars Hendrixson
Game 2 Saturday 9:50 AM Arnold 5 0 St. Charles Capitals 17 St Louis Naturals
Game 3 Saturday 11:10 AM Arnold 5 14 Diamond Stars Hendrixson 4 Rhinos
Game 4 Saturday 12:30 PM Arnold 5 14 St Louis Naturals 0 MOCO Tribe (Vogt)
Game 5 Saturday 1:50 PM Arnold 5 1 Rhinos 12 Ste. Genevieve Riverdogs
Game 6 Saturday 3:10 PM Arnold 5 13 MOCO Tribe (Vogt) 14 Jackson Tribe
Game 7 Saturday 4:30 PM Arnold 5 7 Ste. Genevieve Riverdogs 7 Eureka Eagles
Game 8 Saturday 5:50 PM Arnold 5 6 Jackson Tribe 6 Eureka Eagles

8U Machine Pitch Championship Bracket 8U-MP

8U Machine Pitch Championship Bracket
1 St Louis Naturals 14
Sunday 12:30 PM
Arnold 5
1
8 St. Charles Capitals 1
4 Jackson Tribe 19
Sunday 1:50 PM
Arnold 5
2
5 Eureka Eagles 9
2 Diamond Stars Hendrixson 8
Sunday 9:50 AM
Arnold 5
3
7 MOCO Tribe (Vogt) 18
3 Ste. Genevieve Riverdogs 13
Sunday 8:30 AM
Arnold 5
4
6 Rhinos 3
St Louis Naturals 13
Sunday 3:10 PM
Arnold 5
5
Jackson Tribe 3
MOCO Tribe (Vogt) 0
Sunday 11:10 AM
Arnold 5
6
Ste. Genevieve Riverdogs 12
St Louis Naturals 6
Sunday 4:30 PM
Arnold 5
7
Ste. Genevieve Riverdogs 17
Ste. Genevieve Riverdogs
8U Machine Pitch Champion

Diamond Stars Hendrixson

Eureka Eagles

Jackson Tribe

MOCO Tribe (Vogt)

Rhinos

St Louis Naturals

St. Charles Capitals

Ste. Genevieve Riverdogs

Tournament Info:

  • June 19-20, 2021
  • Ages:  8U Machine Pitch, 9U, 11U, 12U, 13U 14U 
  • Teams must be sanctioned with Game 7 for 2021.
  • Sanction Fee ($40) must be paid prior to tournament registration.

Tournament Format:

  • 3 game minimum.
  • A/AA Divisions Only
  • Team/Individual awards will be issued to 1st & 2nd Place teams

Tournament Fee:

  • Entry Fee:  7U/8U Machine Pitch - $295
  • Entry Fee:  9U - 13U - $425
  • Entry Fee:  14U - $450
  • *NEW in 2021! NO processing fees when paying online with credit card.
  • *PAYMENTS SECURE YOUR SPOT IN THE TOURNAMENT! 
  • *Note: Teams registered but not paid will be moved to the waiting list to accommodate paid teams
  • Multi-Tournament Discounts available for this event

Complexes:

  • Arnold Athletic Association - Arnold, MO


Hotels:

This is a STAY to PLAY event. It is required that all teams traveling to this event reserve their hotel accommodations through one of our hotel partners. 

# Team Name Division W-L-T
1 Diamond Stars Hendrixson
Imperial, MO
8U 4-3-0
2 Eureka Eagles
VILLA RIDGE, MO
8U 0-3-2
3 Jackson Tribe
Jackson, MO
8U 4-3-1
4 MOCO Tribe (Vogt)
Columbia, IL
8U 2-5-0
5 Rhinos
Saint Louis, MO
8U 4-15-1
6 St Louis Naturals
St Louis, MO
8U 8-6-0
7 St. Charles Capitals
St. Charles, MO
7U 0-3-0
8 Ste. Genevieve Riverdogs
Ste. Genevieve, MO
8U 18-6-1
# Team Name Division W-L-T
1 Grind Baseball (Aldridge)
Foristel, MO
11U-AA 17-9-1
2 Semo Stunners
JACKSON, MO
11U-AA 5-8-1
3 St. Louis Naturals (Manning)
Arnold, MO
10U-AAA 8-3-0
4 Stl Force
St. Louis, MO
11U-AA 7-6-0
5 Twin City Titans
Festus, MO
11U-AA 12-14-1
# Team Name Division W-L-T
1 Eureka Eagles
Eureka, MO
12U-AA 14-6-0
2 Semo Tropics
Chaffee, MO
12U-A 12-4-0
3 Stl Grind
St Louis, MO
12U-AA 5-10-0
4 Stl Naturals
Arnold, MO
12U-AA 2-5-0
5 Tribe/Meyer
Jackson, MO
12U-AA 6-9-0
# Team Name Division W-L-T
1 Adidas Athletics 13U Logue
St Louis, MO
13U-AA 12-11-0
2 Force
wentzville, MO
12U-AAA 2-3-0
3 JEFFCO XPRESS
Festus, MO
13U-AA 13-10-1
4 St. Louis Heat
Chesterfield, MO
13U-AA 1-4-0
5 St. Louis Naturals - Bollinger
Ballwin, MO
13U-AA 8-8-0
# Team Name Division W-L-T
1 All Stars Baseball Club
Paducah, KY
14U-AA 2-2-0
2 Illinois Gators - Mills
Bethalto, IL
14U-AA 2-6-1
3 Jackson Tribe - Smith/Akers
Jackson, MO
14U-AA 15-5-1
4 Missouri Bucks
Imperial, MO
14U-AA 0-10-0
5 Southern Indiana Outlaws-Singleton
Evansville, IN
14U-A 1-2-1