Arnold, MO

Arnold Athletic Association

Armed Forces Day Classic A/AA

May 18-19, 2019

Division

Game Date/Time Field Team vs Team
Game 1 Saturday 8:00 AM Arnold #5 11 8U STL Thunder 1 St.Louis Legends
Game 2 Saturday 9:20 AM Arnold #5 18 8U STL Thunder 4 St. Louis Fire
Game 3 Saturday 10:40 AM Arnold #5 10 St.Louis Legends 8 MOCO Tribe (Rainbolt)
Game 4 Saturday 12:00 PM Arnold #5 4 St. Louis Fire 3 Bandits Baseball
Game 5 Saturday 1:20 PM Arnold #5 12 MOCO Tribe (Rainbolt) 0 4 the Glove of the Game Baseball Academy 4TGOTG
Game 6 Saturday 2:40 PM Arnold #5 15 Bandits Baseball 1 Adidas Surge (Craig)
Game 7 Saturday 4:00 PM Arnold #5 4 4 the Glove of the Game Baseball Academy 4TGOTG 20 Bulldogs
Game 8 Saturday 5:20 PM Arnold #5 21 Adidas Surge (Craig) 16 Rawlings Tigers Sullivan- Schatz
Game 9 Saturday 6:40 PM Arnold #5 17 Bulldogs 7 Rawlings Tigers Sullivan- Schatz
# Team W-L-T RA RD PTS
1 8U STL Thunder 2-0-0 5 14 90
2 Bulldogs 2-0-0 11 14 150
3 Bandits Baseball 1-1-0 5 6 80
4 MOCO Tribe (Rainbolt) 1-1-0 10 5 140
5 St.Louis Legends 1-1-0 19 -5 110
6 St. Louis Fire 1-1-0 21 -6 200
7 Adidas Surge (Craig) 1-1-0 31 -2 60
8 4 the Glove of the Game Baseball Academy 4TGOTG 0-2-0 32 -14 140
9 Rawlings Tigers Sullivan- Schatz 0-2-0 38 -12 60

Championship Bracket 8U-MP

4 MOCO Tribe (Rainbolt) 3
Sunday 3:40 PM
Arnold #5
1
5 St.Louis Legends 13
2 Bulldogs 15
Sunday 1:20 PM
Arnold #5
2
7 Adidas Surge (Craig) 4
3 Bandits Baseball 13
Sunday 12:10 PM
Arnold #5
3
6 St. Louis Fire 2
1 8U STL Thunder 11
Sunday 4:50 PM
Arnold #5
4
St.Louis Legends 17
Bulldogs 16
Sunday 2:30 PM
Arnold #5
5
Bandits Baseball 8
St.Louis Legends 1
Sunday 6:00 PM
Arnold #5
6
Bulldogs 11
Bulldogs
Champion

Consolation 8U-MP

8 4 the Glove of the Game Baseba 10
Sunday 11:00 AM
Arnold #5
1
9 Rawlings Tigers Sullivan- Scha 11
Rawlings Tigers Sullivan- Scha
Champion

Tournament Info:

  • May 18-19, 2019
  • Ages:  7U Machine Pitch & 8U Machine Pitch, 9U - 13U 
  • Teams must be sanctioned with Game 7 for 2019.
  • Sanction Fee ($30) must be paid prior to tournament registration.

Tournament Format:

  • 3 game minimum 
  • Games will begin on Saturday - 2 day event
  • A/AA Teams Only, AAA teams are welcome but must play up an age division
  • Game balls will be provided by Game 7
  • Team/Individual awards will be issued to 1st & 2nd Place teams

Tournament Fee:

  • Entry Fee:  7U & 8U Machine Pitch - $275 
  • Entry Fee:  9U - 13U - $400
  • NO Gate fees
  • Payment Options:  Check/Cash/Credit Card
  • Payment/Registration made within 2 weeks of the start of the event must be paid online by credit card
  • Payments online by credit card will include a processing fee
  • Multi-Tournament Discounts available until March 7, 2019
  • PAYMENTS SECURE YOUR SPOT IN THE TOURNAMENT
Payments by check? Make check payable to: Game 7 Baseball
*Note: There is a $50 fee for any returned checks*
Mail to:
Game 7 Baseball
11485 Dorsett Rd. Suite E

Maryland Heights, MO 63043


Complexes:

  • Arnold Athletic Association - Arnold, MO
# Team Name Division W-L-T
1 4 the Glove of the Game Baseball Academy 4TGOTG
St. Louis, MO
8U 0-6-1
2 8U STL Thunder
St. Louis, MO
8U 2-1-0
3 Adidas Surge (Craig)
St Louis, MO
7U 1-2-0
4 Bandits Baseball
St Louis, MO
7U 2-2-0
5 Bulldogs
Highland, IL
8U 5-0-0
6 MOCO Tribe (Rainbolt)
Columbia, IL
8U 1-4-0
7 Rawlings Tigers Sullivan- Schatz
Sullivan, MO
8U 1-2-0
8 St. Louis Fire
Arnold, IL
8U 1-7-0
9 St.Louis Legends
Fenton, MO
8U 3-2-0
# Team Name Division W-L-T
1 Mineral Area Orioles (Hawkins)
Bonne Terre, MO
9U-AA 4-0-0
2 Rawlings Tigers - Wright
Chesterfield, MO
9U-AA 1-3-0
3 Revolution
St. Louis, MO
9U-A 0-2-1
4 Sharks
Arnold, MO
9U-A 0-4-1
5 STL Naturals
Saint Louis, MO
9U-AA 3-4-0
# Team Name Division W-L-T
1 Eureka Eagles
Eureka, MO
10U-AA 3-4-0
2 Raptors
Arnold, MO
10U-A 2-1-0
3 Rough Riders
St. Louis, MO
10U-A 0-3-0
4 St. Louis Redbirds
Brentwood, MO
10U-A 1-2-0
5 Stl Louis Naturals (Schwartze)
St Louis, MO
10U-AA 6-3-0
# Team Name Division W-L-T
1 Jackson Tribe 11U Red
Jackson, MO
11U-AA 6-1-0
2 Mineral Area Redhawks
Desloge, MO
11U-AA 1-3-0
3 St. Louis Browns
St. Louis, MO
11U-AA 2-5-0
4 St. Louis RiverDogs
Saint Louis, MO
11U-AA 3-1-0
5 STL Force Reed 11u
Fenton, MO
11U-AA 0-3-0
# Team Name Division W-L-T
1 314 Apaches - Culberson
Lake St. Louis, MO
13U-AA 4-9-0
2 JC BLAZERS
ARNOLD, MO
13U-AA 2-4-1
3 Rawlings Tigers Orange-Belleville
Belleville, IL
13U-A 2-3-1
4 River Bandits
Scott City, MO
13U-AA 1-5-0
5 Stl Naturals Scott
Arnold, MO
13U-AA 4-3-0
6 STL Prospects
Wildwood, MO
13U-AA 6-4-1
7 STL. Gold
St Louis, MO
13U-AA 2-4-0
8 Tribe Red
Benton, MO
13U-AA 2-1-1
9 Twin City Titans
Festus, MO
13U-AA 4-2-1
10 Washington Jays
Washington, MO
13U-AA 2-2-0
Title Size Modified
Game 7 Tournament Rules 667.71 KB 5/14/2019 Download